V roce 1991 razila Americká státní mincovna pamětní mince k 50 výročí otevření národního parku Mount Rushmore, jehož součástí je známé sousoší čtyř amerických prezidentů vytesané přímo do skalního masivu. Zlatým hřebem byla sada skládající se z 6 mincí. Zlatého pětidolaru, stříbrného dolaru a měděného poniklovaného 50 centu. Každá mince je v sadě zastoupena dvěma exempláři. Jedním ve standardním provedení a jedním v proof provedení. Těchto sad bylo vyraženo 18 039 kusů !

Mince byly navrženy speciálně pro tuto příležitost. Líc zlatého 5 dolaru navrhl John Mecanti a zobrazuje orla držícího kladivo a dláto, nápis Libery 1991, 6 hvězd a monument v pozadí. Rub navrhl William Lamb a vymodeloval William Cousins. V centru je kaligrafický nápis „Mount Rushmore National Memorial“ a po obvodu nápisy „United States of America“, „Five Dollars“ a „E Pluribus Unum“. Mince byly veraženy mincovnou ve West point.

Mount Rushmore – 5 Dollars

Líc stříbrného dolaru navrhla Marika H. Somogyi a modeloval jej Chester Young Martin. Je na něm zobrazeno sousoší 4 prezidentů s datem 1991. Nad ním nápis „Liberty“ a pod ním vavřínový věnec a nápisy „Golden Anniversary“ a „Mount Rushmore National Memorial“. Rub navrhl Frank Gasparro. Ústředním motivem je Velká pečeť USA ve slunečních paprscích a nápis „Shrine of Democracy“ . Po obvodě mince pak nápisy „United States of America“, „E Pluribus Unum“ a „One Dollar“. Mince v provedení proof byly raženy v San Francisku a mince ve standardním provedení ve Filadelfii.

Mount Rushmore – Stříbrný Dollar

Líc 50 centu navrhl Marvel Jovine. Motivem je opět sousoší, nápisy  „Liberty“, „Mount Rushmore“, „In God We Trust“ a datum 1991. Rub navrhl T. James Ferrell a motivem je americký bizon. Po obvodě pak nápisy „Golden Anniversary“, „United States of America“, „E Pluribus Unum“ a „Half Dollar“. Proofové mince byly raženy v San Francisku a mince standardní kvality v Denveru.

Mount Rushmore – Half Dollar

Sada je v originálním balení a doplněna certifikátem.Z pohledu sběratelského je sada unikátní právě tím, že je všech 6 mincí pohromadě. Jednotlivé mince nebo sady v provedení proof jsou mnohem četnější. Sad v provedení proof bylo vyraženo 70 474 a standardních 10 051. A i motiv památníku je sběratelsky velmi zajímavý. Vytesání sousoší trvalo 400 dělníkům 14 let a památník navštíví ročně okolo 2 miliónů návštěvníků. Stal se z něj jeden ze symbolů USA a je známý po celém světě.

Luxusní dřevěná kazeta v orig. krabici

Certifikát

Zdroje: usmint.gov, cs.wikipedia.org, http://moderncommemoratives.com