ECB na svém zasedání trhy překvapila razancí, s kterou se rozhodla dále podpořit ekonomiku a znovu a znovu se pokoušet o zvýšení inflace. Kromě očekávaného dalšího snížení úrokových sazeb neočekávaně zvýšila částku, za kterou měsíčně vykupuje od bank dluhopisy států a další aktiva. A také zvýšila další podporu bankám. Co tedy ECB udělala?

  • Snížila úrokové sazby. Rozhodující depozitní sazbu snížila z -0,3% na -0,4%. Tedy udělal ji ještě více zápornější.
  • Zvýšila program odkupu dluhopisů (QE) z 60 na 80 miliard EUR měsíčně
  • Oznámila pokračování LTRO operací.

Ke každému opatření přidáme krátký komentář.

Záporné úrokové sazby

Na svém březnovém zasedání snížila ECB depozitní sazbu, za kterou si u ní banky ukládají peníze z -0,3% na -0,4%. Toto opatření se čekalo. ECB snížila i další sazby.

ecb_rate

Banky tak za uložení peněz u ECB platí. Podle představ ECB by proto měly půjčovat firmám a lidem. Tím zvýšit poptávku a tím zvednout i ceny. Jenže to se moc neděje. Banky spíše nakupují státní dluhopisy a to i za cenu záporných úroků. Důvodem je, že se bojí půjčovat rizikovějším klientům a těch velkých bonitních je málo.

Zvyšování záporných úroků ECB může tlačit i ČNB k podobnému opatření. V současnosti musí vydávat ČNB odhadem okolo 50 miliard Kč měsíčně, aby udržela oznámený kurz koruny nad hranicí 27 Kč za EUR. Záporné sazby ECB pravděpodobně zvýší zájem o českou korunu. ECB tak buď bude muset zvýšit objem vykoupených EUR nebo zavést také záporné sazby, aby korunu resp. její uložení u ČNB „zdražila“.

Dá se očekávat, že dříve nebo později banky přenesou záporné sazby na střadatele. Tedy, že i lidé budou platit bance za to, že u ní mohou mít uloženy peníze. V tisku se tomu říká daň z úspor. Již nyní na záporné úroky doplácí investoři, kteří mají peníze investovány v různých fondech. Ty totiž také státní dluhopisy musí nakupovat za nulové nebo záporné úroky. Finanční svět o úspory nestojí. Na co úspory, když si mohou banky natisknou tolik peněz kolik chtějí ?

ECB zvyšuje kvantitativní uvolňování a nakupuje i korporátní dluhopisy

Již několikrát jsme psali, že v programu kvantitativního uvolňování (tzv. QE) nakupuje ECB od bank dluhopisy a to až za 60 miliard EUR měsíčně. Původně nakupovala jen státní dluhopisy. V průběhu loňského roku přidala i dluhopisy veřejné zprávy (např. různých regionů) a nyní zavedla i některé korporátní dluhopisy. Navíc zvýšila měsíční částku až na 80 miliard EUR. Proč ? Aby se banky mohly zbavit špatných dluhopisů a přenést je na ECB. A za peníze kupovat další.

Cílem ECB je opět podnítit banky k vyšším úvěrům. Jenže zároveň je tak zbavuje opatrnosti. Proč mají být banky opatrné, když mohou horší investice odprodat ECB? Být bankéřem je čím dál tím sladší. Jejich ztráty zaplatí ECB, tedy státy, které ji založily, tedy jejich občané ve svých daní.

Můžeme parafrázovat feldkuráta Katze ze Švejka: „To se nám to půjčuje, když nám lidi dávají peníze.“

Další kola LTRO

LTRO je zkratka z anglického Long Time Refinancing Operation. V podstatě jsou to levné půjčky bankám, které ECB do zástavy dávají svá aktiva. Banky tak posilují svoji likviditu, aby měly na výplatu lidem, kteří si do banky přijdou vyzvednou peníze.. Tyto operace začala ECB dělat v roce 2011 a využily je především španělské a italské banky na posílení své hotovosti.

Nyní ECB oznámila pokračování těchto operací a to hned ve čtyřech dalších kolech. Tedy další levné peníze pro banky.

Jak dlouho ještě?

Co říci závěrem? Minule jsme psali, že si USA žijí na dluh. Nyní můžeme říci totéž o Evropě. ECB tiskne eura a v podstatě je dává bankám, aby zakryla jejich chyby a nedostatky. A vůbec nedostatky finančního systému. Banky zase nakupují státní dluhopisy a umožňují žít státům žít na dluh. Minule jsme zakončily řečnickou otázkou: „Jak dlouho ještě ?“

Odpověď je: „Tak dlouho, dokud budou lidé penězům věřit“. My nevíme, kdy lidé přestanou penězům věřit. Ale víme, že čím je situace „hořlavější“ tím je pravděpodobnější, že nějaká jiskra může zapálit oheň. A ECB dělá co může, aby byla situace co nejhořlavější. Dělá tak ve víře, že vše udrží pod kontrolou.

Moc držíme palce, aby žádná jiskra oheň nezapálila a ECB opravdu situaci udržela pod kontrolu. V tom ohni totiž neshoří ECB, ale celý současný finanční systém a nastane chaos. A kdo může vědět co se v chaosu stane?