Čeští numismatici nejsou příznivci certifikace mincí, podobně jako mnoho jiných evropských numismatiků. Většina zkušených numismatiků je přesvědčena, že umí ohodnotit minci stejně dobře nebo lépe než certifikační společnosti. Navíc jim vadí, že si minci v pouzdře nemohou prohlédnout ze všech stran.

Mnozí čeští numismatici se svému koníčku věnují doslova na vědecké úrovni (ale spíše než dukátům se takoví numismatici věnují středověkým a starším mincím). Pro ně opravdu certifikace nemá význam. Ten ocení spíše méně zkušení sběratelé a především laici, kteří chtějí do českých mincí investovat. Český dukát z roku 1923 (tedy „obyčejný“ ročník) stál před pěti lety méně než třetinu současné ceny. Tedy investice do jejich koupě se vyplatila. Pro méně zkušeného investora představuje certifikace prakticky jistotu, že se moc nesplete. O výši ohodnocení mince je možné diskutovat (a mnohdy oprávněně), ale přesnost je pro méně zkušeného investora dostačující. Jako příklad použijeme dva námi nabízené dukáty, ročníky 1923 a 1925.

[product_tag tags=“český dukát“ per_page=“4″ columns=“4″ orderby=“default“ order=“ASC“ operator=“IN“]

Tyto dva dukáty obdržely hodnocení MS 64. To je skoro nejvyšší možné hodnocení pro český dukát raženém v letech 1923 až 1938. Podle certifikátorů je zřejmě kvalita ražby u českých dukátů průměrná nebo lepší Jak vyplývá z používané stupnice zde). Tedy nikoli dokonalá. Takže ani dukát bez nejmenších škrábanců nebo jakýchkoli jiných nedokonalostech prostě vyšší stupeň nedostane. Prohledávali jsme stránky největšího světového aukčního domu Heritage Auction a nalezli jsme tam cca 150 certfikovaných českých dukátů ražených v letech 1923 až 1936 a jen dva měly ohodnocení MS 66. Ty další nejlepší pak MS 64. Ale často také MS 62 nebo AU 58.

Z toho plyne, že dukát ohodnocen MS 64 je vlasně v nejlepším možném stavu stejném, jako v momentě ražby. V roce 2011 takové (necertifikované) dukáty byly prodávaány za cca 5 000 Kč. Dnes jsou prodávány za více než 10 000 Kč. Tedy za pět let zhodnocení na dvojnásobek. Nikdo nemůže zaručit, ža za dalších 5 let budou mít českosklovenské dukáty dvojnásobnou cenu,a le je to dost pravděpodobné. Rozhodně ji budou mít vyšší než dnes. Tedy pokud jsou pravé. A to by certifikace měla zaručit. Tedy certifikace provedená renomovanou certifikační společností.

Zpět na stranu o certifikaci mincí