Peruánská Libra (1898-1969) je zlatá mince s vlastní zajímavou historií. Vznik této měnové jednotky je spojen s dlouho očekávaným osvobozením od španělské nadvlády a se zavedením nezávislosti státu. Nová měna byla určena pro mezinárodní obchod, ale její oběh byl relativně nízký, což jí přidává ještě větší sběratelskou hodnotu. 

Historie:  Pro sběratele jsou slova „Peru“ a „drahé kovy“ neoddělitelně spojené. Od dávných dob se na území této země těžilo zlato a stříbro ve velkém množství, poté se vyráběly rituální šperky a různé ruční práce neuvěřitelné krásy. V té době tvořili peruánští mistři s bohatou fantazií jedinečné kousky. Nesčetné bohatství předkolumbovských epoch je nyní součástí historických expozic významných přírodovědných muzeí. Peruánské bohatství přitahovalo kolonialisty ze Španělska. Čisté zlato, někdy i bez nutnosti zpracování z nečistot, bylo těženo na celém území (za období od 1503 do 1650 bylo do Španělska dodáno přibližně 181 333 kg zlata a 16 886 815 ! kg stříbra). Na dobytých zemích zavedli Španělé nové zákony a svůj vlastní peněžní systém. V období kolonizace byla peruánská měna zastoupena v Realech, Centavos a Escudos. Studie ukazují, že v Peru byly před příchodem Španělů používány jako peníze měděné sekery, skořápky a listy koky. Drahé kovy a mince z nich vyrobené byly potřeba spíše pro obřadní než pro hospodářské účely. První mince v moderním smyslu, které obíhaly po celé zemi, přinesli španělští dobyvatelé v roce 1532. V roce 1565, 30 let po založení Limy, král Filip II. Nařídil vybudovat mincovnu, která začala fungovat o 3 roky později. Zlato je jedním z hlavních důvodů, proč se Španělsko pokusilo udržet Peru, ale po revoluci, která trvala asi 100 let, získalo Peru v roce 1822 nezávislost. Trvalo asi 20 let, než nová vláda nahradila starou měnu vlastní peruánskou zlatou a stříbrnou mincí originálního designu – Soles a Centavos.  Ale teprve v roce 1897 získala mincovna Peru svoji roli při vydávání národní měny. Koncem 19. století bylo z Anglie přivezeno kvalitní zařízení pro ražbu a byla zřízena výroba zlatých mincí. Jako hlavní měnová jednotka byla vybrána 1 zlatá Libra. Vláda přijala zlatý standard Velké Británie, za základ byl považován britský systém.  Peruánská mincovna byla zcela převedena do státní správy a první série 1 Libra byla vydána v roce 1898. Během celého období ražby byl náklad malý (s výjimkou roku 1917). Vláda tyto mince potřebovala pro transakce s jinými zeměmi, protože mnoho velkých států odmítlo přijmout peruánskou papírovou měnu. Nové zlaté mince byly v jiných zemích vysoce hodnoceny, proto byly používány v mezinárodních obchodních vztazích. Mince se od jiných lišily dokonalou kvalitou ražby a čistotou drahých kovů. K výrobě bylo použito vysoce kvalitní vybavení z Velké Británie a moderní technologie. Celkem existovaly tři nominální hodnoty libry: 1 peruánská libra 1989-1969, 1/2  libry z let 1902-1913 a 1/5 peruánské váhy z let 1905-1939.

V roce 1901 byl měnový systém v Peru aktualizován, čímž byl sladěn se zlatým standardem. 1 libra se začala rovnat 10 stříbrným Soles. Tento systém byl používán až do roku 1932. Od roku 1930 do roku 1969 byly mince této hodnoty již raženy v bronzu. Světová krize v roce 1929 způsobila prudký nárůst ceny zlata, které je považováno za stabilní investici.

Přestože se první investiční mince objevily až v roce 1967 (Krugerrand, Jižní Afrika), odborníci tvrdí, že pokud jde o složení a kvalitu, první by mohla být 1 peruánská libra, založená na stejném britském standardu, který byl použit pro moderní investiční návrhy, včetně Krugerrandů. Stejný standard byl použit v Indii a Austrálii.

Avers: Na lícní straně uprostřed je státní znak Peru,  nesený dvěma různými větvemi: palmou a vavřínem. Slunce svítí nad heraldickým štítem. Nápis „REPUBLICA PERUANA-LIMA“ se rozprostírá téměř po celém obvodu a ponechává místo pro rok vydání.  Reverzní strana: Na zadní straně 1 libra je ozdobena je busta – incký válečník , domorodý obyvatel Peru. Opis je „VERDAD I-JUSTICIA“ a  „UNA LIBRA“.